Historia Bitron
Bitron w Polsce
Grupa Bitron zainwestowała w Polsce w roku 1998. W początkowych latach działalności, Bitron wynajmował, a następnie odkupił część hali produkcyjnej po Z.S.M.M. ‘Silma’ o powierzchni 4.000 m2 i z roku na rok zwiększał produkcję i sprzedaż głownie na rynki zachodnie. W przeciągu pierwszych pięciu lat działalności zatrudnienie wzrosło od 120 do 230 pracowników.
W efekcie bardzo dobrych wyników finansowych oraz zwiększającego się zapotrzebowania szybko rozwijającego się rynku polskiego, zapadła decyzja o wybudowaniu nowego zakładu z lokalizacją w Ekonomicznej Strefie Katowickiej. Wynikiem tej decyzji było otwarcie w roku 2004 nowoczesnego zakładu produkcyjnego o powierzchni 12.000 m2, który zatrudniał 430 pracowników. Już rok później zatrudnienie wzrosło do 530 osób, co było efektem otwarcia Wydziału Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych oraz Wydziału Elektroniki. W kolejnym roku został otwarty wydział Przetwórstwa Gum i Kauczuku. Na przełomie lat 2007/2008 Bitron uznał wciąż prężnie rozwijający się rynek polski za priorytetowy i zadecydowano o kolejnej rozbudowie zakładu, który obejmuje obecnie 24.000 m2.
Wraz z powiększającym się zakładem rosła również liczba zatrudnionych pracowników i tak od roku 2008, kiedy to zatrudnialiśmy 700 osób, liczba osób wzrosła do 1.350 osób.
Historia firmy, czyli jak to się wszystko zaczęło…
Historia naszej firmy rozpoczęła się w kwietniu 1955 roku, kiedy to trzej bracia: Enrico, Giovanni i Carlo Bianco postanowili podążać śladem swoich zainteresowań i wspólnie rozpoczęli działalność serwisową polegającą m.in. na naprawie silników. Pierwsze kroki stawiane w świecie biznesu miały miejsce w niewielkim warsztacie zlokalizowanym na obrzeżach Turynu.
W roku 1960 silny wzrost przemysłowy dał impuls do otwarcia fabryki z prawdziwego zdarzenia o nazwie ELBI International. Pierwszy produkt, który został wprowadzony do produkcji, to mechaniczny przełącznik do pralek tzw. pulsantiere. W kolejnych latach, dzięki kreatywności Carlo Bianco oraz talentowi marketingowemu Giovanniego Bianco, zakład Elbi rozwija swoją działalność i rozpoczyna produkcję oraz eksport zaworów elektromagnetycznych i przełączników ciśnienia. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że zawory elektromagnetyczne, po wielu innowacjach technicznych, są produkowane do dziś i wykorzystywane w aquastopach.
Archiwalne zdjęcie produkowanych komponentów
W latach 1962-1965 zatrudnienie osiąga poziom 250 pracowników. W 1966 roku Elbi International przenosi się do nowej siedziby w miejscowości Collegno na północy Włoch. Wzrasta wielkość produkcji, a co za tym idzie zatrudnienie, które w nowej fabryce sięga 450 pracowników.
Kolejne lata przynoszą dalszy dynamiczny rozwój firmy. W 1968 roku, w Hiszpanii powstaje pierwsza fabryka poza granicami Włoch, a rok później firma przejmuje Bitron Video, robiąc pierwszy krok w kierunku produkcji elementów elektronicznych. W miarę upływu kolejnych lat powstawały nowe zakłady produkcyjne zarówno na terenie Włoch jaki i poza granicami. Rozrastał się również zakres oferowanych wyrobów; oprócz komponentów produkowanych na rynek AGD, zakład rozszerzał swoją działalność m.in. o rynek branży samochodowej. Jako jedno z przełomowych wydarzeń można uznać rozpoczęcie w 1975 roku współpracy z firmą FIAT, jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie i tym samym dynamiczne wejście na rynek przemysłu samochodowego.
Historyczny widok wydziału wtryskarek
Zakład produkcyjny Elbi International w Collegno obok Turynu
W 1992 roku stworzona zostaje wspólna tożsamość korporacyjna poprzez ujednolicenie nazwy wszystkich zakładów. Od tej chwili oficjalnie obowiązuje nazwa BITRON. Wyjątkiem pozostaje fabryka Elbi, która zachowuje swoją początkową nazwę, co oprócz rozbudowy w 2007 roku stało się wyraźnym sygnałem ze strony właścicieli, że pomimo globalizacji „serce” zakładu pozostaje w jego domu, czyli we włoskim Turynie.
Obecnie grupa kapitałowa Bitron zarządzana jest przez dwóch synów Giovanniego Bianco – braci Andrea i Alessandro. W skład grupy wchodzi 7 zakładów produkcyjnych na terenie Włoch zarządzanych przez Andrea Bianco oraz zakłady produkcyjne zlokalizowane na całym świecie m.in. w Polsce, Hiszpanii, Turcji, Chinach oraz Meksyku zarządzane przez Alessandro. Dodatkowo w 2010 roku grupa kapitałowa BITRON rozszerzyła swoją działalność o rynek HVAC tzn. produkcję urządzeń wykorzystywanych w branży ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji.
Do grupy klientów Bitron Group należą m.in.:
- sektor samochodowy: VW, Audi, Bentley, Ferrari, Fiat, Alfa Romeo, BMW, Renault, Ford, GM, Opel, Denso, Valeo,
- sektor AGD: B/S/H, Electrolux, GE, Indesit, LG, Miele, Samsung, Whirlpool, Candy,
- sektor HVAC: Ariston, Bosch, Grundfoss, Vaillant, Ferroli, Fugas
- sektor motocykli i skuterów: BMW, Ducati, Piaggio, KTM, Yamaha, Harley Davidson
- sektor energetyczny: Enel.
Jak opisano powyżej, z małej rodzinnej firmy, Bitron przekształcił się w szanowaną i rozpoznawalną na świecie markę. Świadczy o tym choćby zaufanie klientów, których nazwy nie są anonimowe chyba dla żadnego z czytelników oraz globalny zasięg operacji dzięki fabrykom zlokalizowanym na całym świecie. Wizją właścicieli firmy jest utrzymanie statusu wiodącego producenta części do sektora przemysłu samochodowego oraz AGD, a także rozwinięcie swoich wpływów na rynku HVAC.